Múzeumok digitális tartalmai
Digitális tematikus múzeumtúrák
Digitális iskolai napok
Múzeumok közösségi oldalai
Múzeumok digitális tartalmai
Digitális tematikus múzeumtúrák
Digitális iskolai napok
Múzeumok közösségi oldalai
Digitális iskolai napok

Virtuális múzeumpedagógia és játékos tanulás a múzeumokkal!

Oldjátok meg közösen osztályoddal tematikus iskolai napjaink feladatsorát.

Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum

Digitális Edukációs Múzeumi Órák - DEMÓ 3

2020. november 23.

Kvassay Jenő 

Vissza a virtuális feladatsorhoz

A Magyar Vízügyi Múzeumot 1973-ban alapították az Országos Vízügyi Hivatal Vízügyi Dokumentációs és Továbbképző Intézetének részeként. 1994 óta viseli a Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum nevet, gyűjtőköre is kibővült. Az országos gyűjtőkörű szakmúzeum fenntartója 2014. január elsejétől az Országos Vízügyi Főigazgatóság.

A gyűjtemény első állandó kiállítása 1980-ban nyílt meg "A Duna és a magyar vízgazdálkodás története" címmel. A 2. állandó kiállítás, a "Víz-idő" - mely 2001-től fogadta a látogatókat 2018-ig - több hazai és külföldi szakmai elismerést is kapott. Majd 2019 őszén megnyílt az új, innovatív állandó kiállítás, mely a Vízeum nevet kapta. A kiállítás 2020-ban elnyerte az „Év múzeuma 2020” címet.

A múzeum a magyar vízügy és vízgazdálkodás történetével kapcsolatos tárgyakat és dokumentumokat gyűjti. A közel 150 000 darabot számláló gyűjtemény főként természettudományi, technikatörténeti, és történelmi anyagból áll, mely témáját tekintve Magyarországon egyedülállónak számít. Saját gyűjteményének gondozása mellett szakmai segítséget nyújt a területi vízügyi igazgatóságok által fenntartott vízügyi emlékhelyek, műszaki műemlékek és gyűjtemények nyilvántartásához, kezeléséhez, szakszerű működtetéséhez.

 

Vízeum: Az Év Kiállítása

A kiállítás bemutatja a vízgazdálkodás múltját, jelenét, a vízzel kapcsolatos innovációkat, szemlélteti a víz erejének felhasználását, feldolgozza a folyók szabályozását, bemutat hajózással kapcsolatos érdekességeket és hajó maketteket, foglalkozik többek között a fürdés történetével, a Balatonnal, az ásványvizekkel és a szódavíz történetével is.

A klímaváltozást kiemelt témaként kezeli a múzeum és a legmodernebb eszközök, valamint adatok segítségével mutatja be hatásait. Az új kiállítás hangsúlyos részeként megismerhetjük, hogyan változik a Föld vízkészlete, a klímaváltozás milyen hatással van az élővilágra és a vízügyi szakembereknek milyen feladatokkal kell szembesülni az éghajlatváltozás hatásai kapcsán.

 

Látványtár

2014 őszén a nyílt meg a múzeum látványraktára. A műtárgyak itt csak részben sorakoznak raktári rend szerint, többségük polcokon, tematikus összeállításban kapott helyet. Néhány műtárgy binokuláris távcsőre emlékeztető kukucskálón tekinthető meg, a fal mögött megbújó tárgyak így igazán közelről is megvizsgálhatók. A látogatóknak érdemes a lábuk alá is nézni: az üvegpadló alatt olyan tárgy-együttest vehetnek szemügyre, amelynek egyes darabjai eredetileg is a padlószint alatt voltak használatosak. Ilyenek az ó- és középkorból származó vízvezetékcsövek vagy 20. század elején elterjedt vízórák.

A fiókos fémszekrényekben metszetek, céhlevelek, 19. századi fényképek mellett az ország harmadik legnagyobb Széchenyi-iratgyűjteménye nyert elhelyezést. Ugyanitt található a múzeum képeslap- és éremgyűjteménye, előbbinek mintegy 2500 darabja képernyőn is megtekinthető egy térképes kereső segítségével, egy-egy kiválasztott lap pedig e-mail-en el is küldhető.

 

Múzeumpedagógia

Múzeumpedagógiai foglalkozások célja, hogy könnyed, játékos formában ismertesse meg a víz, a vízügy, a környezetvédelem legfontosabb részeit a gyerekekkel, fiatalokkal. A programokat az egyes korosztályok igényének maximális figyelembevételével állítják össze a múzeumpedagógusok, melyek segítenek a tantárgyi ismeretek elmélyítésében, inspirációul szolgának az osztálytermi tanuláshoz és vidám, örömteli élményt nyújtanak a résztvevőknek.

9-12. évfolyam részére

 

Feladatok:

Az alábbi dokumentumban Kvassay Jenőről találtok egy leírást, aki a vízügyi szakma egyik meghatározó személyisége volt. Olvassátok el figyelmesen és az ebben található ismeretek alapján oldjátok meg a kvízt!

A dokumentumot ITT találjátok!

A kérdéseket ITT találjátok!

A megoldókulcsot ITT találjátok

A múzeum weboldala: http://www.dunamuzeum.hu/

---------------

Az esemény szervezője: Mozaik Múzeumtúra
Az esemény koordinátora: Örökség Kultúrpolitikai Intézet
Az iskolai program szervezője: Felelős Szülők Iskolája

Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/1113749179039855