Szatmári Múzeum

Móricz Zsigmond

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 7-8 humán

Az 1975-ben alapított mátészalkai Szatmári Múzeum a régió összegyűjtött szellemi és tárgyi örökségének legrangosabb központja.
A múzeumban található Közép-Európa legnagyobb szekér-, kocsi- és hintógyűjteménye. A közel száz darabot számláló kiállítás gazdagon illusztrálja a népi teherhordás, a polgári és nemesi személyszállítás közlekedési eszközeit. Mindezeket a három részből álló, körpanorámás szekérszínekben tárják a látogatók elé. A gyűjtemény gazdagon mutatja be a magyar kocsik valamennyi alaptípusát és azok tájjellegű változatait.

A kiállítás kiemelkedő darabjai: Grassalkovich-féle Viktória hintó, Eszterházy gálakocsi, gavallér kocsi, barokk halottashintó, kígyóvasalású szekerek, orosz és lengyel típusú szánok, lajtos és szivattyús tűzoltókocsik, társas vadászkocsi, Cziráky kocsi. Az állandó kiállításban kapott helyet a kovácsműhely, a kerékgyártó műhely, valamint a népi gazdálkodás és háztartás eszközkészlete is. A főépületben szatmár-beregi fafaragásokat, szatmári lábbelikészítést, villamosítástörténetet, valamint a népi díszítőművészetet és lakásbelsőt bemutató állandó kiállítások találhatók. A múzeum legjelentősebb képzőművészeti gyűjteménye az európai hírű festőművész, Gábor Marianne Érdemes Művész állandó kiállítása, Holló László Kossuth-díjas festőművész grafikái, valamint Kertész Klára kerámiái.

A múzeum adattárában őrzik Luby Margit néprajzkutató több mint húszezer oldalas néprajzi gyűjtését. Két időszaki kiállítóteremben, havonta megújuló képzőművészeti tárlatok, a télikertben tudományos és ismeretterjesztő előadások várják az érdeklődő látogatókat.

7-8. évfolyam részére, humán feladat

Feladatok:

Nézzétek meg a videót és töltsétek le az alábbi kvízsorunkat.

A kérdéseket ITT találjátok!

A megoldókulcsot ITT találjátok

A múzeum weboldala: http://www.szatmarimuzeum.hu/