Debreceni Református Kollégium Múzeuma

Csokonai Vitéz Mihály - Hatvani István

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 5-6 humán

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 7-8 humán

A Debreceni Református Kollégium mint „az ország iskolája” a magyar tudomány, közélet és művészet nagyjait nevelte, ma is fontos szerepet tölt be a városunk életében.

A város iskolája, amelyben a rektor a latin nyelv alapjai mellett gyakorlati ismereteket is tanított a debreceni polgárok gyermekeinek, 1538-ban került reformátori irányítás alá.

A Kollégium európai református iskolák mintájára alakult ki. Nem egyszerűen bennlakást jelentett, hanem egy többszintes oktatási intézményt, ahol az elemisták, a gimnazisták és az akadémisták is pallérozhatták tudásukat.

A Kollégium rektorai, akik később professzorok lettek csak az idősebb diákokat tanították, a kisebbek osztálytanítói (préceptorai) a tehetséges nagydiákok voltak.

Az évek alatt az egyik legjelentősebb hazai református kollégiummá növekedett az intézmény.

A múzeum iskolatörténeti és egyházművészeti emlékek gyűjtésével, bemutatásával, református művelődéstörténeti értékek közkinccsé tételével foglalkozik.

7-8. évfolyam részére, humán feladat

Hatvani István

Kedves Gyerekek!

Miután meghallgattátok Hatvani Istvánról szóló rövid videónkat, az alábbi párosító játék segítségével megismerkedhettek azokkal a fizikai, kísérleti eszközökkel, melyeket maga Hatvani István is használt az óráin!

Jó szórakozást!

A feladatot ITT találjátok!

5-6. évfolyam részére, humán feladat

Csokonai Vitéz Mihály

Kedves Diákok!

Ez a játéksor azért készült, hogy bemutasson Nektek egy olyan magyar költőt, akiről már eddig is sokat hallottál, pedig már rég nem él.

A kis videó és a játékok segítenek, hogy jobban megismerd az ő különleges személyiségét!

1. Nézzétek meg a Csokonai Vitéz Mihályhoz emlékszobájában készült múzeumi kisfilmet!

2. Oldjátok meg a WordWall programon a hozzá kötődő feladatsort! A feladatot ITT találjátok!

3. Készítsetek rövid esszét arról, hogy miért jó vagy rossz különleges személyiségnek lenni? Mivel jár, ha valaki ezt választja? Szerinted megéri-e „kilógni a sorból”?

A múzeum weboldala: https://muzeum.drk.hu/