Jósa András Múzeum

Krúdy Gyula - Benczúr Gyula

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 9-12 évfolyam

Az országnak ez a legtávolabbi része az egész ország legcsodálatosabb darabja: a történelmi Magyarországnak utolsó tündéri mezeje.” A Móricz Zsigmond tollából származó idézet érzékletesen tárja elénk azt a vidéket, ahol 1868. december 1-jén megszületett a Jósa András Múzeum.

A múzeum névadója, aki Krúdy Gyula szerint „félig elkésett lovag volt”, emberségével, tudásával, kitartásával egyengette a múzeum akkori régészeti gyűjteményének útját. „Úgy dédelgeti a múzeumát, mint anya a gyermekét. Ha közönyt lát, el-elkeseredik, de nem csügged. Tudja, hogy a magnak is érnie kell a földben, amíg kikél.”- írta róla lánya, Jósa Jolán. Jósa András öröksége az alapja a napjainkban is folyamatosan gyarapodó gyűjteményeknek, melyek az utódok gondos munkájának köszönhető. A régészeti gyűjtemény mellett történeti, helytörténeti, képző- és iparművészeti, numizmatikai, irodalomtörténeti gyűjtemények őrzik az emlékeket, történeteket. Az állandó és időszaki kiállítások mellett sokszínű múzeumpedagógiai és múzeumandragógiai foglalkozások kínálatával várjuk az érdeklődőket. Interaktív megoldásokkal inspirálunk, provokálunk, tágítjuk a látókört. A múzeumi óráink, foglalkozásaink és műhelymunkáink az élményszerző tanulás színterei, ahol a gyermekek megfelelő motiváltságot kapnak, s így újabb és újabb sikerélményhez jutnak. Ezeknek a foglalkozásoknak a célja az ismeretátadáson túl, hogy a múzeumok világát megszerettessük, megtanítsuk megfelelő módon használni annak titokzatosan sajátos eszközeit, érdeklődésük és kiapadhatatlan kíváncsiságuk kielégítésére, tudásuk gyarapítására. A kiállításokban zajló közös felfedezés játékos feladatokkal egybekötött érdekes interaktív előadások, párbeszédek, melyeket eredeti tárgyak vagy tárgymásolatok kézbevételével, történetmeséléssel és szerepjátékkal is fűszerezünk. A feldolgozandó témákat mindig kötjük a jelenhez, párhuzamokat keresünk a jobb megértés érdekében, segítünk megtalálni az utat az összefüggések felismeréséhez. Az esélyegyenlőség megteremtése, a látás-, hallás- és mozgáskorlátozottak, valamint értelmi fogyatékkal élők részére speciális programok szervezése számunkra missziós feladat. Az informális tanulás egyik bástyája szeretnénk lenni, valamint az élethosszig tartó tanulásban is aktív szerepet vállalunk. Valljuk, hogy a múzeum mindenkié.

Feladatok:

"...csókold meg helyettem is Zsuzsikát."- Hiányjel 1.

Tantárgy: irodalom

A virtuális térben bepillanthatunk Krúdy Gyula és kislánya Krúdy Zsuzsika kapcsolatába, közös életük villanásnyi történéseibe. Kislánya iránt a szeretet és a bűntudat viharos keveredésű érzelmi kavalkádja nyilvánul meg. Krúdy szeretne többet adni magából, anyagi biztonságot is nyújtani, de mindez nem valósul meg, hiányjelként van jelen az életükben. Dolgozik, regényeket ír, napilapokba publikál, de ez sem elég a biztonságos anyagi támaszhoz. Kimaradozik, utazik, élete utolsó éveiben betegeskedik, kevés idő adatik meg a közös apa-lánya együtt töltött időhöz, inkább csak pillanatok ezek az egészhez viszonyítva. Közös séták a Margitszigeten, Óbudán, olykor a Városligetben, még Nyíregyházára is ellátogatnak együtt, ezek mind-mind értékes, felbecsülhetetlen emlékek.

Ha alaposan sikerült áttanulmányozni az információkat, akkor próbára lehet tenni a friss tudást egy virtuális kvíz kérdései segítségével, mely megtalálható az interaktív Krúdy-képen.

Izgalmas kalandozást kívánunk.

A játékot ITT éritek el!:

Feladat 2:

BENCZÚR GYULA EMLÉKKIÁLLÍTÁS - PALOTA/SÉTArepülés

Virtuális sétapálcánkkal visszarepítünk az időben Kedves Látogató és bekukucskálunk a festőfejedelem Benczúr Gyula emlékkiállításába, ahol mesélünk arról a fránya bitumenről, az első fizetéséről, hazaszeretetéről, szerelméről, festményekről, portrékról és illusztrációkról.

A séta végén várunk egy röpke Benczúr-kvízre, ez persze opcionális. Ha sikerült megnézned az összes zöld csillag alatti bejegyzést, akkor igazán egyszerű lesz a kvíz megoldása.

Tarts velünk a számtalan érdekes és izgalmas információkkal és narrációval komponált interaktív kultúrtörténeti virtuális palotasétarepülésenJ

Virtuális sétát ITT találjátok!

A Benczúr kvíz-t ITT találjátok!

---------------------------------------------------------------------------