Múzeumok digitális tartalmai
Digitális tematikus múzeumtúrák
Digitális iskolai napok
Múzeumok közösségi oldalai
Múzeumok digitális tartalmai
Digitális tematikus múzeumtúrák
Digitális iskolai napok
Múzeumok közösségi oldalai
Digitális iskolai napok

Virtuális múzeumpedagógia és játékos tanulás a múzeumokkal!

Oldjátok meg közösen osztályoddal tematikus iskolai napjaink feladatsorát.

Dobó István Vármúzeum

Digitális Edukációs Múzeumi Órák - DEMÓ 3

2020. november 23.

Az egri vár története – Balassi, Dobó, Gárdonyi 

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 3-4 évfolyam

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 5-6 humán

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 9-12 évfolyam

A Dobó István Vármúzeum Heves megye, kiemelten Eger és az Egri vár történelmi és kulturális örökségének őrzője. Az Eger-patak melletti magaslaton felépült középkori püspökvár a 16. században, a török hódítás miatt három részre szakadt Magyar Királyság végvárrendszerének, „Európa védőpajzsának” fontos erősségévé vált. Ezer éves történetének leghíresebb eseménye az 1552-es ostrom, amikor a Dobó István által vezetett kétezer fős védősereg közel harmincszoros (Kenyeres István: húszszoros) török túlerővel szemben megvédte a várat. Elsőként a korabeli krónikás, Tinódi Lantos Sebestyén örökítette meg históriás énekében a győzelmet, amely több további irodalmi és képzőművészeti alkotás közvetítésével vált a nemzeti emlékezet részévé. Eger védőinek a magyar hőskultuszban betöltött szerepét Gárdonyi Géza Egri csillagok című nagyhatású regénye, illetve az ebből 1968-ban készült film erősítette tovább.

E kultuszhoz tevődnek hozzá a püspöki barokk székhely és a polgárosodó 19. századi város szellemi és tárgyi emlékei, értékei, melyeket múzeumunk gyűjteményei őriznek, és melyekről kiállításaink regélnek.

A Dobó István Vármúzeum kiállításaiban több olyan híres személyről emlékezünk meg, akik a magyar történelem fontos, meghatározó alakjai voltak.

DIGITÁLIS MÚZEUMPEDAGÓGIAI FELADATOK

 

AZ EGRI VÁR TÖRTÉNETE VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS

http://www.egrivar.hu/palota/

-----------------------------------------------------------

3-4 évfolyam részére

Párkereső

Az Egri vár nagyjainak arcképét párosítsd össze a nevükkel!

Amikor sikerült a feladatot megoldanod, akkor a jobb alsó sarokban lévő ellenőrző gombra kattintva kiderül, hogy van e hiba a feladatban.

A learningapps feladatot ITT éritek el! 

 

5-6. évfolyam részére, humán feladat

Nagy párosító

Az Egri vár évszázadokra visszatekintő történelmében találkozhatunk püspökökkel, magyar vitézekkel, török pasákkal és még sok kivételes emberrel, akik mind-mind maradandó nyomot hagytak maguk után. Mindegyik személyhez köthető egy tárgy vagy alkotás, amelyek megtalálhatók a kiállításban.

A játékban össze kell párosítanod a hat tárgyat a tulajdonosaikkal! Ha sikerült megtalálnod az összeillő képeket, akkor elhalványulnak.

A learningapps feladatot ITT találjátok!

 

5-6. évfolyam részére, humán feladat

 

Eskü

Gárdonyi Géza regényében olvasható a várvédők esküje. A feladatban ki kell egészítened ennek a fogadalomnak a szövegét a megadott szókészlet segítségével. Az esküt a csatolt kisfilmben hallgathatod végig.

A hiányzó szavakat tetszőleges sorrendben lehet beírni, majd a jobb alsó sarokban lévő gomb segítségével lehet ellenőrizni a feladat megoldását.

A learningapps feladatot ITT találjátok! 

 

9-12. évfolyam részére

Az egri vár nagyjai

Az Egri vár életéhez köthető négy jeles személyiség: Dobó István, Tinódi Lantos Sebestyén, Balassi Bálint és Gárdonyi Géza. A feladatban megjelenik a portréjuk, vagy ideálképmásuk. Ezekhez a képekhez három-három állítás tartozik, melyek az alattuk megjelenő kirakós kép darabjain olvashatóak.

Először kattintással ki kell jelölni a személy portréját, amihez kattintással lehet hozzárendelni a kirakós kép megfelelő elemeit. Helyes válasz esetén feltárul az egri vár 1552-es rekonstruált távlati képe.

A learningapps feladatot ITT találjátok! 

Kultusz

A háttérben az egri hősök kultuszához kapcsolódó öt képet lehet látni (ezek nem mozgathatók). Az elszórtan megjelenő évszámokat és neveket ezekre kell ráhelyezni. A válaszok feletti körök átszíneződnek az áthelyezéskor. Amikor már minden lehetséges válasz a helyére került, akkor a jobb alsó sarokban lévő gomb segítségével ellenőrizheted a választ.

A learningapps feladatot ITT találjátok! 

---------------------------------------------------

Hatvan hatás – A Dobó István Vármúzeum 60 éve virtuális kiállítás

http://www.egrivar.hu/div60/

A Dobó István Vármúzeum 60 éves születésnapját ünneplő időszaki kiállítással ismerkedhetünk meg a tárlat kiemelkedő darabjainak bemutatásával. Miért lehet ez fontos Neked? Mert ebben a virtuális korkalandozásban megismerheted a régészeti, néprajzi, történeti, képző- és iparművészeti, irodalomtörténeti és fotó gyűjteményeink legfontosabb kincseit! Játssz velünk, hogy ezek az értékek közössé váljanak!

A cél elnyerni a virtuálisan legmagasabb összeget. Ehhez nem kell mást tenni, csak a virtuális kiállítást megnézni és megismerkedni a tárgyak történetével.

Elsősorban középiskolás és felnőtt korosztálynak ajánljuk.

A játékot ITT találjátok!

 

 

Vegyetek részt Virtuális osztálykirándulásunkon, amit ITT találtok meg!

 ---------------------------------------------------------------------------

A múzeum weboldala:

www.egrivar.hu

 

Az esemény szervezője: Mozaik Múzeumtúra

Az esemény koordinátora: Örökség Kultúrpolitikai Intézet
Az iskolai program szervezője: Felelős Szülők Iskolája

Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/1113749179039855