Göcseji Múzeum

Öveges József

Vissza a virtuális feladatsorhoz, 7-8 reál

Köszöntünk benneteket a Göcseji Múzeum „Játszva tanuljunk!” oldalán!

A Zalaegerszeg történelmi városközpontjában álló múzeum jelenleg felújítás alatt áll, de a 2021-es megnyitás után számos kiállítással és érdekes felfedeznivalóval várunk titeket osztálytársaitokkal, családtagjaitokkal együtt!

Elődeink élete címmel új állandó, életmódkiállítás nyílik az intézményben. A tárlat a városlakók életére koncentrál, az ő mindennapjaik, viseletük, munkájuk, szórakozásuk mentén tárul fel az évszázadok históriája. A séta során egy házaspár is megelevenedik, Egerszegi Mihály és Boriska kalauzolják a látogatót a korszakok láncolatán. De mód lesz megtekinteni Kisfaludi Strobl Zsigmond szobrászművész gyönyörű márvány és bronz alkotásait, egy másik kiállításon Németh János keramikusművész kerámia figuráit és edényeit, ugyancsak egy másik tárlaton Fekete György iparművész és belsőépítész munkáiból álló gyűjteményt.

Az ország első szabadtéri néprajzi gyűjteményével is mi, zalaegerszegiek büszkélkedhetünk. A Göcseji Skanzen faluképe valójában ebben a formában sohasem létezett: épületeit és tárgyait közel harminc zalai településről szállították a városba, de egy már meglévő épület, a 18. századi Hencz-vízimalom köré építették fel.

A Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelye bemutatja az egykor az épületben raboskodó, ártatlanul fogvatartott emberek nyomasztó körülményeit, s közben megismerteti a látogatót és a diákságot a 20. századi magyar történelem egyik legszörnyűbb időszakával, a Rákosi diktatúrával és erőszakszervezetével, az Államvédelmi Hatósággal.

A Göcseji Múzeum ezenkívül számos kiállítást és emlékházat is felügyel szakmailag, ilyen Söjtörön Deák Ferenc szülőháza, a kehidakustányi Deák Kúria, a kávási és a csesztregi tájház, Pusztaszentlászlón az Oszterhueber kiállítás, valamint Pákán Öveges József piarista tanár lakóháza. Ha szeretnétek megismerni a zalai születésű Öveges professzor életét, aki oly’ élvezetes módon tudta a fiatalokat bevezetni a fizika rejtelmeibe, tartsatok velünk!

7-8. évfolyam részére, reál feladat

A múzeumhoz tartozó játékot ITT éritek el!

---------------------------------------------------------------------------